Biškopis – medusbišu draugs

Biškopis, arī saukts par dravnieku un bitenieku, ir cilvēks, kurš tur medus bites – biznesam vai vaļaspriekam.

Biškopis veic darbus bišu dravā, organizē primāro ražošanu, iegūst biškopības produktus – medu, propolisu, ziedputekšņus, bišu maizi un bišu māšu peru pieniņu – veic to pārstrādi un realizāciju jeb tirdzniecību.

Biškopja darbi:

  • organizē un plāno saimniecības darbu, analizē un attīsta biškopības biznesu;

  • audzē kvalitatīvas bišu mātes un traniņus, pavairo bišu saimes un izvēlas piemērotāko jaunu bišu saimju veidošanas metodi;

  • sagatavo bišu saimi darbam vasaras sezonā – iztīra un iekārto stropus; ievāc medu un citus biškopības produktus – ziedputekšņus, bišu medu, ražo vasku, propolisu;

  • fasē un pārdod vai organizē pārdošanu saražotajai bišu produkcijai;

  • novēro bišu saimju veselību, saslimšanas gadījumus un veic to ārstniecību;

  • sagatavo bišu saimes pavasara posmam, piemēram, sašaurinot skrejas un ligzdas;

  • sagatavo bišu saimes ziemošanai, veic rudens revīziju, papildina bišu barības krājumus;

  • veic nepieciešamos bišu saimju uzturēšanas pasākumus ziemas laikā.

Darba aprīkojums:

Bišu saime – Vienā saimē ir ap 20-30 tūkstoši bišu ziemā, vasarā 60 un pat vairāk tūkstoši. Jūnijā sākas atdaleņu laiks, proti, jaunu bišu saimju veidošana. Ja iegādājas pārziemojušu saimi, tā maksā vidēji 100 eiro, savukārt atdaleņu gadījumā viena kāre maksā ap 10-15 eiro, un parasti nepieciešams 4-6 kāru atdalenis - vidēji rēķinot, sanāk mazliet lētāk. Sākt ieteicams ar trim saimēm. Ja būs tikai viena saime un tā iznīks, būs jāpērk jauna. Ja būs divas vai trīs, tad lielāka iespēja, ka viena saime būs stiprāka un otru vājāko varēs ar laiku pastiprināt.

Medus sviede Kad jau ienests medus, vajadzēs arī medus sviedi. Kādreiz, kad tādas sviedes vēl nepazina, vienkāršāakais veids, kā tikt pie medus, bija vienkārši izgriezt no kārēm un medainās šūnas, uzlikt uz šķīvja un mieloties.

Atvākojamā dakšiņa – Nepieciešama, lai medus sviedē varētu izsviest medu, kāres pirms izsviešanas atvāko izmantojot atvākojamo dakšiņu. Šūnas atvāko, noceļot šūnu vāciņu, sākot no kāres apakšas uz augšu. Dakšiņas zaru galus pabīda zem aizvākojuma un dakšiņu atraujot no kāres, tās noceļ šūnu vāciņu.

Dūmeklis – Tas ir viens no svarīgākajiem darba rīkiem, bez kura nav ieteicams sākt darbu pie bišu saimes. Ejot pie bitēm, tās dūmekli tiek savaldītas. Dūmeklī visbiežāk dedzina praulus vai speciāli nopērkamas granulas. Dūmeklis nepieciešams, lai nomierinātu uztrauktās bites biškopja darbošanās laikā ap stropu.

Kaltiņš – Kaltiņu izmanto stropā atdalot kāres/rāmīšus vienu no otras, nokasa vasku un propolisu no kārēm un citām stropa daļām.

Slotiņa – Paredzēta kāru/rāmīšu atbrīvošanai no bitēm. Ar slotiņu bites jānoslauka arī no smagām medus kārēm, jo tās var salauzt, kā arī no peru rāmjiem, jo tos strauji kratot var traumēt perus.

Spilvens – Tāds bitēm nepieciešams, lai stropā būtu siltāk. Spilvens pildīts ar kaltētām papardēm, kas no citiem pildījumiem atšķiras ar to, ka nekļūst mitrs, ir elpojošs un gaisu caurlaidīgs.

Barotava – Tā nepieciešama, lai varētu papildus pabarot bites pavasarī un rudenī. Barotavā oarasti tiek ieliets cukura sīrups un tad to ievieto iekšā stropā.

Spietuve – Paredzēta spieta savākšanai, tās ir arī ērtas bišu pagaidu uzglabāšanai un transportēšanai.

Sejas sargs un cimdi – Noteikti nepieciešams! Speciālu bitenieka tērpu obligāti nevajag, bet sejas/galvas sargu gan vajadzētu. Ja ir galvassega, pie bitēm var iet arī parastā apģērbā, vēlamas tikai ciešas piedurknes, piemēram, savilktas ar gumiju, lai bites neaizlien aiz apģērba.

Previous
Previous

Bišu viesnīca – DIY

Next
Next

Urbānā biškopība