Sēšanas ieteikumi

Sēšanas norādījumi

Daudzviet pļavās un ceļmalās mēs vēlamies atgriezt dažādu sugu daudzveidību. Tas ir novērojams ne tikai laukos, bet arī pilsētās. Dažādi kukaiņi un dzīvnieki cieš no nepietiekamas iztikas. Šāda krāsaini ziedoša pļava ir ne tikai kopskata bagātināšanai, bet arī nodrošina bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. 

Lai iegūtu ideāli ziedošu puķu pļavu, ir nepieciešams ievērot sekojošos norādījumus: 

Augsnes apstrāde pirms sēšanas: 

Augsni būtu nepieciešams uzart (pirms ziemas) vai sadiskot. Pavasarī ar kultivatoru, frēzi vai ecēšām ir nepieciešams izveidot vienmērīgu augsnes struktūru. Pēc augsnes sagatavošanas būtu nepieciešams, apmēram, 2 līdz 3 nedēļu laikā to arī apsēt. Pirms sēšanas augsnes apstrādei ir ļoti būtiska loma cik gala rezultāts būs veiksmīgs. 

Sēšanas laiks un citi padomi: 

Labvēlīgākais laiks sēšanai ir aprīļa beigas līdz maijs un augusts līdz septembra sākums. Galvenais nosacījums, lai sēšana izdotos ir labvēlīgi laika apstākļi. Pļavas puķēm un pļavas zālienam ir nepieciešams vismaz 3 nedēļas nepārtraukta mitrināšana, ir jāļauj uzbriest sēklām, lai tās dīgtu. Ja nelīst un līdz sēklām nenonāk mitrums, bet dīgšanas process jau ir sācies, tad ir ļoti ieteicams (pat nepieciešams) augsni vismaz 2 līdz 3 dienas laistīt, lai uzturētu vienmērīgu mitruma līmeni. 

Lai atvieglotu sēšanu, tad var sajaukt sēklas kopā ar mitrām zāģu skaidām, apmēram, 10g/m2. Pirms sēšanas ir ļoti ieteicams sēklas kārtīgi sajaukt, lai nebūtu tā, ka vieglākās sēklas atrodas maisiņa augšā, bet smagākās – apakšā. Sēt ir ieteicams ar roku, nevis izmantot sējmašīnu, jo sēklu izmēri atšķiras un līdz ar to izsēja var būt nevienmērīga (kaut kur neizbirstot lielākām sēklām un kaut kur lielākā daudzumā izbirstot mazākām sēkliņām). Ir ļoti svarīgi, lai katra sēkliņa saskartos ar augsni. Lielākās platībās būtu nepieciešams augsni pievelt ar veltni, bet mazākās platībās augsni var pieblietēt arī ar lāpstu. 

Dīgšanas sākums: 

Pirmie dīgsti mitrā laikā parādās apmēram pēc 2 līdz 3 nedēļām. Savvaļas augu attīstība notiek visu veģetācijas periodu, bet ja rudenī ir slikti augšanas apstākļi, tad cietās sēklas var sākt dīgt tikai nākamajā pavasarī. 

Kopšana pirmajā gadā un pēc sējas: Kopšana un rūpes pirmajā gadā nosaka puķu pļavas izskatu un veiksmīgu attīstību nākamajos gados. 

Sēšanas kļūdas pļavas puķēm. Viena no lielākajām kļūdām ir neievērot izsējas normu un sasēt sēklas pārāk blīvi. Zāliena sēklas ir konkurētspējīgākas par puķu sēklām, kā arī sāk dīgt ātrāk. Līdz ar to puķu sēklām var nepietikt ne vietas, ne gaismas augšanai. Kā arī tās var neizaugt tik skaistas kā ir paredzēts, bet gan nīkuļot. Toties, ja sēklas sasēj pārāk reti, tad var gadīties, ka brīvo vietu ieņems nezāles, kas arī var izkonkurēt gan puķu, gan zāliena sēklas. Tādēļ ir ļoti būtiski ievērot izsējas normu. Ieteicams pirmajā gadā būtu arī izravēt nezāles. 

Jebkurā gadījumā zāliens izaugs ātrāk par pļavas puķēm, tādēļ, lai pļavas puķes nekonkurētu ar zālienu par mitrumu, barības vielām un sauli, tad ir nepieciešams, apmēram, pēc 6 līdz 8 nedēļām to nopļaut. Pļaut ir nepieciešams ne zemāk par 5 centimetriem. Pēc pļaušanas lieko zālienu būtu nepieciešams novākt. 

Puķu pļavas uzturēšana: 

Vēlākajos gados nav nepieciešama kāda īpaša kopšana. Būtu nepieciešams tikai 1 līdz 2 reizes gadā nopļaut. Vislabāk ir pļaut vēlu rudenī, kad pļavas puķes ir jau noziedējušas. Tālākajos gados daba un augsne pati ieviesīs korekcijas. Tām pļavas puķēm, kurām patiks augšanas apstākļi krāšņi ziedēs un veidos plašu sakņu sistēmu, bet tās, kurām nepatiks – nīkuļos vai izzudīs pavisam. Tādā veidā katru gadu puķu pļava izskatīsies pavisam savādāk. 

Mēslošana: 

Puķu pļavai nav nepieciešama īpaša mēslošana, jo tās ir radušas augt savvaļā un ne tik auglīgās augsnēs. 

Lai izdodas izaudzēt skaistu un bagātīgu Bišu pļavu! Dalies sociālajos tīklos izmantojot mirkļbirku #manabišupļava!

Paldies mūsu draugiem Krastmaļi sēklas par informāciju!
www.krastmali.lv

Previous
Previous

Kamenes dārzā